Zdolność kredytowa – czym jest?

pożyczki przez internet bez zaświadczeń

Zdolność kredytowa – czym jest?

Kolorowe budziki

Jak doskonale zdajemy sobie sprawę zanim uzyskamy odpowiedź w sprawie kredytu w banku nasza zdolność kredytowa zostanie dokładnie przebadana. Żadne bank nie chce ponosić ryzyka kredytowego i udzielać zobowiązań finansowych osobom, które nie posiadają odpowiedniej możliwości do ich spłaty. Dlatego kierując się po kredyt do banku musimy przygotować zaświadczenia o dochodach, niekiedy dostarczyć wyciągi z konta oraz wypełnić wniosek, w którym znajdą się inne informacje pozwalające oszacować zdolność kredytową.

W jaki sposób oceniana jest zdolność kredytowa

Przez zdolność kredytową powinniśmy rozumieć oszacowanie możliwości do uregulowania zaciągniętego zobowiązania finansowego wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Główne parametry analizowane podczas weryfikacji zdolności kredytowej to:

  • wysokość dochodu kredytobiorcy (umowa o pracę, zlecenie, własne działalność gospodarcza itd.)
  • aktualnie spłacane kredyty i pożyczki
  • bieżące koszty utrzymania (opłaty, czynsz itp.)

Na podstawie uzyskiwanych przychodów oraz comiesięcznych wydatków instytucje bankowe wyliczają ile pozostanie nam środków, z których część będzie służyła na ratę zobowiązania finansowego. Jeśli nadwyżka ta okaże się zbyt niska, prawdopodobnie nasz wniosek o kredyt zostanie odrzucony.

Ponadto analitycy kredytowi będą chcieli wiedzieć także:

  • czy posiadamy jakieś zabezpieczenie (dom, mieszkanie)
  • jakie jest nasze wykształcenie
  • ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym (liczba dzieci)
  • jaka jest nasza historia kredytowa (weryfikacja klientów w bazach gospodarczych)

To wszystko posłuży na oszacowanie czy jesteśmy wiarygodnymi klientami, którzy wywiążą się z obowiązku spłaty zobowiązania finansowego.

Jak uzyskać gotówkę bez zdolności kredytowej

Zarówno banki jak i instytucje spoza sektora bankowego mają obowiązek oszacować zdolność do spłaty kredytu potencjalnego pożyczkobiorcy. Banki ponadto działają w oparciu o prawo bankowe i udzielają wyższych kwot pożyczek, dlatego precyzyjnie wywiązują się ze swoich obowiązków. Tym samym trudniej jest uzyskać pożyczkę w banku niż chwilówkę internetową. Niemniej firmy pożyczkowe również analizują zdolność do spłaty chwilówek, tyle że nie podchodzą do tej sprawy tak restrykcyjnie i nie wymagają zaświadczeń o dochodach. Jednak gdy nie jest ona odpowiednia proponują niższą kwotę pożyczki, dlatego często mówi się, że w ofercie tychże instytucji są pożyczki bez zdolności kredytowej. Jeśli zatem odmówiono nam kredytu w banku warto zwrócić się o pomoc do instytucji parabankowej gdyż szansę na uzyskanie upragnionej gotówki są znacznie wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *