Co zmieniła ustawa antylichwiarska

pożyczki przez internet bez zaświadczeń

Co zmieniła ustawa antylichwiarska

dokumenty leżące na biurku

W marcu 2016 roku, a więc przeszło dwa lata temu weszły w życie zmiany w ustawie antylichwiarskiej regulujące maksymalne koszty zobowiązań finansowych. Popularna „antylichwa” zmniejszyła opłaty jakie ponosimy za obsługę kredytu, co znacząco wpłynęło na rynek finansów. Choć instytucje pozabankowe obawiały się, że modyfikacje w prawie odbiją się niekorzystnie na ich funkcjonowaniu, to firmy te przetrwały i obecnie mają się nawet całkiem dobrze.

Co zmieniła ustawa antylichwiarska

Rysunek przedstawiający mężczyznę czytającego konstytucjęJeszcze parę lat temu przepisy regulujące udzielanie zobowiązań finansowych były pełne dziur, gdyż instytucje świadczące tego rodzaju usługi mogły nakładać dowolną prowizję, przerzucając nań nielimitowane koszty. W efekcie reklamowane szeroko pożyczki lub kredyty bez odsetek okazały się drogim przedsięwzięciem. Po wejściu w życie zmian ustawy antylichwiarskiej nastąpiły wyraźne ograniczenia maksymalnej wysokości prowizji oraz odsetek. Teraz zarówno banki jak i instytucje spoza sektora bankowego nie mogą sobie pozwolić na narzucenia własnych kosztów obsługi zobowiązań finansowych. Zgodnie z przyjętą ustawą pozakodeksowe koszty nie mogą być wyższe niż 25% kwoty pożyczki (30% za każdy rok trwania danej umowy), suma wszystkich opłat nie może przekroczyć wartości wypłaconej kwoty pożyczki w tym limit na odsetki wynosi 10% całkowitej kwoty kredytu.

Oczywiście chcąc jak najwięcej zarobić na swoich potencjalnych klientach pożyczkodawcy celują w osiągnięcie limitu kosztów oferowanych produktów. Choć istnieją takie instytucje pozabankowe, które świadczą pożyczki o niskim ksozcie obsługi. Można je znaleźć na stronie internetowej http://rankingichwilowek.pl .

By nieco „odkuć się” na nowych przepisach wiele firm stosuje procedurę refinansowania pożyczek. Dzięki temu przedsięwzięciu pożyczkobiorcy, którzy nie spłacają swoich zobowiązań w terminie mają możliwość wydłużenia okresu kredytowania. Odbywa się to w ten sposób, że nieuregulowane na czas zobowiązania spłaca partner firmy, w której zaciągnięto pożyczkę a same koszty ulegają niejako wyzerowaniu. Limity kosztów są zatem liczone od nowa. Określa się to terminem rolowania, które jest tylko pozornym refinansowaniem pożyczek. Zaradzić tej praktyce ma w przyszłości kolejna poprawka w ustawie antylichwiarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *